Akrojóga je velmi všestrannou aktivitou s celou řadou zajímavých funkcí či aspektů. Ovlivňuje nejen naše fyzické tělo, ale má i vliv na naše duševní nastavení. Pomůže nám v osobním růstu, posune nás za hranice komfortní zóny, naučí nás důvěřovat sob2 i ostatním a radovat se…

 

Fyzikální aspekt – síla a flexibilita.

Pokud začnete s akrojógou, brzy ucítíte svaly o kterých jste neměly ani tušení. Cviky vyžadují komplexní zapojení celého těla. Báze i letec potřebují silné nohy, ruce i střed těla. Samo praktikování akrojógy vás jistě posílí ale, navíc vás i skvěle motivuje k tomu, abyste na sobě začali sami pracovat a cvičili individuálně.

Ideální je postavit si vlastní 30-60 ti minutový workout, který si každý den, třeba ráno zacvičíte. Soustu výborných cviků se naučíte na lekcích, vhodné jsou různé varianty kliků,  hollow body drilly, izometrické cviky, apod. Nikdy nezapomínáme ani na protahování. Při lekcích akrojógy silně pocítíte hamstringy, protože se snažíme dosáhnout kolmého držení končetin bez propnutí kolen. Čím déle a častěji budete akrojógu dělat, tím rychleji byste měli pociťovat zlepšení a větší protažení. Mnoho pozic zahrnuje záklony, které naše páteř tolik potřebuje. Praktikováním akrjógových pozic zejména letci pocítí po čase krásné zpevnění středu těla a zádových svalů, které hodně pomůže i jako prevence opakovaných blokací okolo páteře. Záda budou zdravější, pružnější a nebudou tolik bolet.

 

Psychický aspekt – pryč se stresem, a malým sebevědomým

Stejně jako akrojóga posiluje tělo, posiluje i ducha. Pokud trpíte nižším sebevědomím, nevěříte si a myslíte, že vaše tělo vás už nijak (pozitivně) nepřekvapí, tak by pro vás akrojogové hodiny měly být povinné. Nový prvek, který se vám zdá naprosto neskutečný, tak že ho nebudete chtít ani zkusit a přesto zkusíte. A povede se vám. Třeba ne na poprvé, ale na podruhé, na potřetí…určitě. Ten pocit, který přitom zažijete, je nepřekonatelný. Tak to ale platí i v ostatních oblastech života, akrojóga vám jen ukáže, že to jde.

 

Sociální funkce

Akrojóga je velmi o spolupráci s ostatními. Single tady nefunguje. Komunikace s partnerem, souhra a důvěra jsou základní atributy. A to je přesně to co potřebujeme. Poznávat nové přátele, které spojuje stejná záliba, sdílení úspěchu a radosti. To je většinou to, co nám velmi chybí.

Není ani ojedinělým úkazem na lekcích akrojógy narazit na skvělého životního partnera.

 

Partnerství

Akrojóga je pravou prověrkou vztahu.

Na kurzy se často hlásí páry, a opravdu může to být pro ně skvělý stmelující prvek, možnost, jak trávit čas dohromady. Důležité je ovšem, aby to bavilo oba ze dvojice. Pokud tomu tak je a méte pěkný vztah akrojoga vás ještě více semkne dohromady. Pokud ale váš vztah skřípe, může tomu být naopak a akrojóga uspíší váš rozchod. Odhalí i povahové rysy jako vztek, obviňováni, přerostlé ego a nedůvěru.

Aby to ale neznělo na závěr nějak negativně, je zde jistě i opačný aspekt – akrojóga vám pomůže uvolnit emoce jako je radost a nadšení, přijímat pomoc, učí trpělivosti a užívání si přítomného okamžiku naplno.