Objevila jsem svůj text- poznámky z tréninku masáží, který jsem absolvovala v prosinci roku 2015 v Pondicherry, v Jižní Indii. Kurz se jmenoval Ancient massage a vycházel z původního, tradičního stylu – Thai Yoga massage.
Zaujal mě hned začátek mého textu, kde bylo opravdu dost prostoru věnováno masážní místnosti a vůbec celé struktuře, či přístupu k tomu dávat masáž. Ze zvědavosti jsem vyhledala skripta kurzu Sportovní a regenerační masáže, který jsem shodou náhod absolvovala také v prosinci, jen roku 2017 v Praze.

Oba kurzy, co se týká náplně byly po všech stránkách přínosné ale přístup je tak odlišný.. Pro zajímavost se svámi podělím o TOP faktory, které řekněme západní a východní směr ctí a řadí mezi priority.
Ještě bych ráda uvedla hned v úvodu, že nijak neposuzuji, ani neodsuzuji ten či onen přístup. Spíš mě zaujala odlišnost a to, na jak odlišné aspekty se zde pohlíží.

 

ANCIENT MASSAGE
Kde masírovat?
Z pohledu energií je nejhorší beton, cement – těmto místům se vyhnout, případně neutralizovat pomocí bílé barvy, která je neutrální – nepřijímá ani nedává.
Do prostoru umístit alespoň jednu zelenou květinu, 1 zelenou záclonu, 1 obraz lesa.
Odstranit kovy, které omezují tok energie. Na cementovou podlahu dát nejprve bílou látku, pak masážní podložku z přírodního materiálu a přes ni zelený/modrý povlak. Nebo tibetský koberec s modrým/zeleným prostěradlem.
Dřevěnou podlahu není třeba neutralizovat.
Zelená a modrá – nejlepší barvy z pohledu dávání a příjímání.
U vchodu do místnosti umístit dvě nádoby s vodou a plovoucími květinami /působí příznivě na vodu v těle, a harmonizují energii agresivních lidí/.
Po klientech jejich energii neutralizuje spolehlivě jenom kouř. Použij vonnou tyčinku/sage/palo santo a po odchodu klienta na 5 minut a pak místnost vyvětrej. Další klient může přijít až po 4 – 5 hodinách /veškerá vůně by měla být vyvětraná/.

Masíruj maximálně dva lidi denně. Dopoledne a odpoledne. 4 klienti za týden je akorát. Vyčistit energii prvního klienta trvá až 4 hodiny, jinak přejde do dalšího. Chodit na masáže jako první je tedy nejlepší

Nikdy nepracuj pro nikoho, nikdy nepracuj ve spa.

Masíruj 6 dní v týdnu a 7 den zadarmo pro chudé bez odměny.

V neděli je dobré absolvovat schůzky na čaj a pohovor s tím kdo má v týdnu přijít. Prvně se musíme poznat, ať vím kdo mi přijde, jestli si sedneme. Probrat dotazník. Zjistit záměr a očekávání.

Masáže se dávají po třech, s tím, že první je seznamovací.

Je třeba zjistit zda jsou mí klienti ranní nebo večerní typ:
Ranní klienti 5-10 AM – ti co potřebují lásku, nemohou spát, trpí neurózami, přecitlivělostí, silně emoční, ti co jsou bez energie a potřebují dobít
Odpolední klienti 4-9PM – ti co hodně myslí, sexuálně zneužívaní, agresivní, ti co si stále na vše stěžují. Jsou zablokovaní a potřebují transformaci.
11AM – 2/3/PM je „čas mrtvé energie“ v tuto dobu namasírovat. Relaxovat, ale nespat.

Klienty s neurózou vzít nejprve do přírody, do lesa, k vodopádu a ideálně je i zde masírovat.

Před masáží:
Klient musí odstranit z těla všechen kov a všechno – i umělé i zuby.
Podprsenku /zapínání ruší srdeční čakru/ i spodní prádlo. Pro masáž si obléci volné oblečení přes lokty a pod kolena.
Oba musí být před masáží velmi čistí /sprcha/.
Čas: 20 minut uvolnění a povídání /relaxing/, 1,5 hodiny masáž, 20-30 minut čaj a povídání /relaxing plus grounding/. Dohromady 2,5 hod.

Barvy:
Ranní lidé: Vhodné barvy pro oba: růžová, žlutá, oranžová, purpurová
Odpolední lidé, pokud se chci ochránit jako masér vezmu si něco hnědého, červeného.
Obecně super barvy: modrá/zelená
Černá – nenos nikdy „receiving only celor/ Černou nasákneš všechen šit. Pouze „Strong terapist“ může mít černou. Nenos jí při únavě.
Bílá – barva ochrany, nos ji, pokud se necítíš dobře

Kameny: mohou doplnit masážní místnost. Mohu mít osobní a i pro klienty.
Mých kamenů by se nikdo jiný neměl dotýkat. Nejlepší místo je dřevěná krabička/ mistička. Nejlepší je tyrkys a ametyst. Tyrkys uklidňuje, ameyst vše očišťuje. Alespoň jednou za měsic kameny čisti. Dej separátně do bílého hadříku a pomoř na 24 hodin do dřevěné misky s vodou při úplnku, nebo na 24 hodin zahrabej.
Když děláš věci s láskou, tak je výsledek perfektní.
První co tě zabije, je tvůj strach.
Pokud jsi slabý, uč se na začátku jen na zdravých lidech.

 

REGENERAČNÍ A SPORTOVNÍ MASÁŽ
Místnost:
Místnost by měla být světlá, dobře větratelná, s hladkou neklouzavou a omyvatelnou podlahou. Dostatečně osvětlená světlem nezkreslujícím barvu kůže.
Teplota okolo 25st C. Klientovi nesmí být zima.
Základním vybavením masérny je masérský stůl s otvorem pro hlavu.
Dále stolek na používané masážní prostředky a pomůcky, stolek pro nutnou administrativu a úložný prostor pro ostatní druhy masážních prostředků, skříňka na prostěradla a ručníky. V masérně by mělo být místo na odložení oděvu klienta .

Hygiena:
V místnosti musí být umyvadlo s teplou vodou a skříňka na dezinfekční prostředky.
V blízkosti musí být toaleta, sprcha.
Stěny natřené omyvatelnou barvou, která se 1x za ročně, či 1x za dva roky obnovuje.

Nutné:
Naprostou nutností je provozní řád.
V každé masérně musí být lékárička!
Desinfekční prostředky, nejlépe Savo, nesmí být prošlé.
Po ukončení obsluhy každého zákazníka je pracovní místo řádně očištěno.
Úklid všech prostor se provádí bezprostředně po znečistění, jinak nejméně jedenkrát denně na vlhko.
Masér musí být čistý, vždy před zahájením a po ukončení práce u každého zákazníka si musí omýt ruce v tekoucí teplé vodě s použitím mycího, příp. dezinfekčního prostředku a osušit papírovými ručníky.
Počet lidí: jsme nijak moc neřešili. Nebo si to úplně nepamatuju.
.