První hodina acroyogy může být i ve znamení zklamání. Přicházíme namlsáni videi z You Tubu, případně fotkami kamarádů na Facebooku. No a najednou člověk zjišťuje, že ne všechno jde tak, jak si představoval. „Pták“ se kolíbá ze strany na stranu, Hamstringy táhnou jako čert, představa shoulderstandu je něco jako horor.
Hlavně klid!!! Je to normální. V acroyoze platí, že všechno chce čas a posloupnost je základem. Začínáme od nejjednodušších prvků a postupně přidáváme těžší. A že nejdou ani ty nejjednodušší – i to je normální. Téměř nikomu se cvik, nebo prvek nepovede perfektně napoprvé. Je to hodně o zkoušení a o trpělivosti. Ale vždy by to mělo být hlavně o radosti. Acoyoga je zábava a to by mělo být na prvním místě. Nestresujte se a nemějte špatnou náladu, pokud se něco nedaří. Užijte si hodinu naplno, pokud se vám něco nepovedlo dnes, poddá se to příště nebo za týden.
Každým pokusem se tělo učí. Acroyoga představuje pro většinu z nás zcela nový typ pohybu, na který nejsme zvyklí a nutně potřebujeme čas na „acroyogovou adaptaci“.
Ze začátku určitě jisté partie pocítíte více než je příjemné.
Hamstringy
Zkrácené hamstringy jsou většinou doménou pánů a při bázování jsou pěkně cítit. Zpočátku je tah dost bolestivý a udržet nohy v linii je nadlidský výkon. Určitě je vhodným řešením vedle acroyogových hodin zařadit i lekce jógy, bikram jógy nebo alespoň pravidelně provádět strečink. Samozřejmě také pravidelně trénujte acroyógu. Zátěž letce a vaše snaha držet nohy rovné v 90 stupních je nejrychlejší cesta, jak stav svých hamstringů zlepšit.
Pro překonání prvních několika týdnů je vhodné podložit bederní oblast srolovanou podložkou nebo složenou mikinou, pomůže to vašim nohám přiblížit se ideálnímu postavení.
Linie
Akrojoga je hodně o liniích, již při první hodině pochopíte, o čem je řeč. Jde o linie rukou a nohou, ty by ve většině základních pozic měly být v 90 stupních. Není to jen estetická věc, jde hlavně o funkci. Ve chvíli, kdy máte „kost nad kostí“ nadřete se daleko méně. Mimo kolmici a při pokrčení to nefunguje, nastupují svaly a vy musíte cvik doslova „udřít“. Buďte proto chytří a s liniemi pracujte.
Linie nohou souvisí s hamstringy hodně. Zkrácená zadní strany stehen kolmému držení moc nepomáhají. Určitě je ale důležité se o linii nohou alespoň snažit. Velmi častou chybou začátečníků je, že se těžiště přesouvá k hlavě, případně za hlavu a věřte tomu, že je všechno pak daleko těžší. I v případě, že kolena nepropnete, snažte se držet nohy alespoň co nejblíž ideálu. Určitě se také často stává, že se v průběhu cvičení zaměříte na zvládnutí cviku a i když začínáte s nohama v celkem dobré linii, najednou zjistíte, že se přesunuly o půl metru dopředu. Proto je dobré se častěji v průběhu provádění cviku zastavit a uvědomit se, kde se vaše nohy nacházejí a případně se srovnat. Hodně pomůže i spotter, který dbá nejen o bezpečnost, ale zároveň nejlépe vidí všechny chyby. Verbální pomoc spottera je velmi důležitá.
Nohy v 90 stupních jsou důležité pro pozice jako je pták, trůn, star, visnu´s couch, reverse star, shoulder stand, biceps stand, croccodile,
Stejně jako je důležitá linie nohou, tak jsou důležité i ruce. Pevné ruce s propnutými lokty v linii a v úhlu rovněž 90 stupňů je třeba si osvojit stejně jako linii nohou. Ruce i nohy jsou v podstatě propojené a pokud se vám posunují k hlavě nohy, stěhují se až za hlavu i ruce . Takže, pokud letec loví ruce své báze daleko za temenem hlavy, je většinou třeba začít srovnáním nohou.
Často slýchám na hodinách, že propnout lokty nejde díky proporcím (tj. velký letec s velkou bází. Malý letec s velkou bází, a pod.). Fakt to jde a čím dřív se to naučíte, tím vám jako půjde lépe. Do výčtu „výmluv“ bych zařadila i vtipné komenty typu.“ mám moc dlouhé/krátké ruce/předloktí od narození“
Kolmá linie rukou je nezbytná pro pozice: pták, shoulderstand, free shoulderstand, vejce /floating paschimotanasana/shrimp/, pták na rukách na ležící bázi, vysoká zvedačka.
Strach
Ze začátku se určitě budete bát a někdy i hodně! Ale co je krásnější, než překonat vlastní strach, vystoupit z komfortní zóny a zvítězit sám nad sebou. Tato „vítězství“ vás nesmírně posílí i v každodenních situacích. Možná si začnete sami sebe více vážit, začnete si věřit. Strach je určitě důležitý faktor, který vám nedovolí bezhlavě pouštět do nebezpečných kousků
Využijte ale lekce acroyogy, kde pracujete ve větší skupině a je zde dostatek spotterů, při domácím tréninku je často o spottera nouze a nové, těžší kousky, zejména hlavou dolů není nejchytřejší zkoušet. Překonat svůj strach a pokusit se o něco nového je nejvhodnější právě na lekci v bezpečném prostředí. S tím samozřejmě souvisí i kvalita spottingu Spottovací techniku vždy vysvětlujeme. Pokud se ale stane, že vše není zcela jasné, zeptejte se. Pokud se stane, že spotter není po ruce, nestyďte se si o něj říct. Není to žádná ostuda, naopak. Celkově je spotting dosti obsáhlé téma a povíme si o něm více v některém ze samostatných článků.