Stejně jako v mnoha dalších sportech či odvětvích se posouváme a zlepšujeme tím, že pravidelně trénujeme, tak tomu platí i v akrojóze. Co se nám na akrojoze většinou líbí jsou efektní flow a washingmachines, kdy je letec dlouhou dobu ve vzduchu a plynule přechází z jedné pozice do druhé. Vše je krásné, sehrané a působí jako dokonalý celek. Této plynulosti docílíme jen pravidelným tréninkem a ladnost v pohybech a plynoucí flow přichází jen a jen s odtrénovanými hodinami.

Jedna věc je trénovat na performance, a pilovat flow, dalším důležitým typem je ale také trénink, který buduje naši vlastní sílu, flexibilitu a umožnuje nám zvládat složitější prvky.

Takže pokud je akrojoga pro vás úžasnou zábavou a ideálním aktivitou pro trávení volného času, budete se chtít posouvat a trénink je v podstatě nedílnou součástí procesu.. zde jsou jednotlivé typy:

Partnerský trénink

Zařazujeme ideálně 2-3 x týdně, a podle našich cílů a možností trénujeme se stejným partnerem, nebo s jinými partnery

Stejný partner má výhodu v tom, že se posouváte rychleji a můžete pracovat na konkrétních sestavách nebo prvcích. Tréninkem se společně na sebe kalibrujete a sehráváte a výsledkem je plynulost a lehkost. Později spolu skoro ani nemusíte mluvit a jen podle pohybů a řeči těla přesně poznáte do jaké pozice jdete. S tím souvisí i to,že ne rozhodně primárně nemusí posloupnost řídit báze. Někdy letec může být leader a úplně nejlepší je se ve vedení střídat a ano i toto jde naprosto přirozeně, beze slov.

Střídáním partnerů zvyšujete svoje technické možnosti. A je vhodné zejména tehdy, pokud máte rádi hromadné akce, jamy a festivaly, kde si pak v klidu zacvičíte s kýmkoliv. Také pokud jdete cestou stát se učitelem akrojógy jistě se vám vyplatí vystřídat co nejvíce partnerů a nasbírat mnoho zkušeností, které vám pak lépe pomůžou pochopit chyby a poradit ostatním. Trénink by neměl trvat déle než dvě hodiny. Chceme se vyhnout únavě, či případné nudě. Na trénink je dobré jít s plánem ať pak nesedíme a a neztrácíme čas tím, co vlastně chci cvičit. Případně netrávím spoustu času s telefonem hledáním videí na yutubu. Váš trénink by měl obsahovat nějakou strukturu, ale o tom třeba někdy příště.

Důležitým aspektem partnerského tréninku by měla být bezpečnost a zejména pokud začínáte. Doma obložte jógovou podložku matracemi nebo přizvěte dvojici kamarádů pro společný trénink ve čtyřech, kdy se budete jistit vzájemně. Nové pozice, kterých se bojíte a to zejména velmi dynamické, ve výšce nebo inverzní NIKDY NETRÉNUJTE BEZ SPOTTERA.

Solo trénink

Zařazujeme podle toho jak se cítíte. Někdo si rád zacvičí denně, pro někoho je 3-4 x týdně až až. Pokud cílíme na akrojogu, lze obecně říci, že pro báze v L-basingu je důležitá stabilita, flexibilita a koordinace pohybů  – toto je většinou mnohem zásadnější než síla, která většinou nechybí. Ve standing acrobatics je to velmi komplexní – jako báze potřebujete silné celé tělo, záda, ruce i nohy J Pro letce je nejčastějším aspektem práce na schopnosti zpevnit se, udržet střed těla aktivní. Umět vnímat své tělo hlavou dolů, kontrolovat své pohyby a samozřejmě pracovat i na inverzních pozicích jako je stoj na hlavě a na rukou.

Partnerský trénink nenahradí solo trénink. Protože pokud je vašim limitem síla nebo flexibilita nedostanete se přes tento bod neustálým zkoušením. Budete muset něco změnit  – např. vybudovat silnější paže nebo zapracovat na záklonech… a pak najednou pri tréninku s partnerem uvidíte, jak se najednou začnou věci měnit a progress je rychlejší.

 

Jóga

Je také vhodným doplňkem akrojógy, buduje flexibilitu, klidnou mysl a vnímání. Jóga může být součástí vaší denní praxe nebo ji nakombinujte se silovým tréninkem. Dynamické styly jako je např. Ashtanga joga vydají svou intenzitou za hodiny v posilovně.

 

On-line trénink

Je další formou jak trénovat a to jak solo tak i s partnerem. Zde jsou odkazy na skvělé učitele, kteří poskytují velmi kvalitní on-line tréninky. Můžete se s nimi zaměřit na konkrétní prvek jako jsou ikariany nebo H2H.

Trénink má strukturu, máte úkoly a natáčíte vida. Udržuje váš drive a posun může být značný. Doporučuji

Duo die acrobatics – https://www.duodieacrobatics.com/

Mastermind, jason and chelsea magness – https://www.jandctraining.com/

  

Jam

Jam v podstatě není trénink, je to spíše sociální aktivita, kde se lidé se stejným zaměřením schází a trénují spolu. Spíše v hravém duchu. Jam může v létě trvat i několik hodin a nejčastěji na něj narazíme v parku. Je to skvělá věc jak si zacvičit, protáhnout se, popovídat a navázat nové kontakty. Může mít ale i negativní aspekt, protože kromě inspirace a nových prvků můžeme načerpat i chyby, kterých si není nikdo vědom. Jam je proto dobré absolvovat poté, co máte za sebou alespoň základní kurz. Dalším úskalím je i potenciální nebezpečnost. Často chybí spotting, nebo je nedostatečný a spotter mnohdy ani neví co by měl dělat. Proto ve chvíli, kdy chcete pracovat na nějakém novém prvku, vždy najděte spottera a vysvětlete mu, co od něj očekáváte. Spotter by měl ideálně daný trik znát nebo alespoň jej několikrát vidět, aby věděl kam pohyby budou směřovat.