Bod dlouhověkosti /Zu san li/ patří k nejčastěji „používaným“ akupresurním a akupunkturním bodům. Najdeme jej na noze, z vnější strany, kousek pod kolenem. Z pohledu tradiční čínské medicíny leží na meridiánu žaludku -ST-36. Říká se mu také “the point of one hundred diseases” a může pomoci ulevit od celé řady neduhů.

Kde je bod přesně lokalizován?
Najdeme jej mezi kostmi – tibií a fibulou z vnější strany nohy pod kolenem. Od dolní hrany kolenní čéšky naměříme 5-7,6 cm což odpovídá našim čtyřem prstům. Od středové linie, se posuneme asi 1,5 cm do vnější strany a jsme přesně na bodu dlouhověkosti. Jeho stlačování samo o sobě působí zvláštní druh bolesti, která může být vnímána od příjemné, po intenzivní, až úlevnou.

Jak bod správně aktivovat?
Možností je hned několik. Bud můžeme jemně masírovat, aktivovat krouživým pohybem, nebo stlačovat po dobu 5s. Působíme na nervy, úpony i tkáně konkrétní nohy. Bod aktivujeme na obou končetinách. Působení na tento bod má léčivý a omlazující účinek. Balancuje energii /qi/a komplexně harmonizuje tělo. Působí proti nevolnosti, posiluje trávení, úzkost a slabost.

Přímo z Číny pochází i návod na další možnost aktivace bodu. Každý den lokalizujeme místo a provedeme 9 kroužků ve směru hodin na obou nohách. Udržíme si tak vitalitu, harmonii a úlevu od případných bolestí.