Acroyoga je partnerská záležitost, o tom není pochyb. Práce s partnerem/y je pro Acroyogu typická. Právě práce s dalším člověkem je na acroyoze to krásné, nestačí totiž umět ovládat jen svoje tělo, ale je třeba se naučit práci ve dvojici, souhře, toleranci. Vnímat nejen svoji fyzickou stránku a emoční stránku, ale i svého partnera.

Otázka jakého partnera zvolit je nesmírně častá a potýkají se s ní začátečníci i pokročilí akrojogíni. Acrojoga je úžasná návyková věc a všichni chceme trénovat co nejvíc i mimo pravidelné vedené hodiny a jamy. Bez partnera to samozřejmě nepůjde, takže hledáme ve svém okolí spřízněnou duši, která do toho půjde s námi.

V první řadě je důležité, abyste si s partnerem sedli a to hlavně lidsky. Musíte být naladěni na stejnou vlnu, rozumět si, umět spolu komunikovat a vzájemně se poslouchat. Na tréninky se svým partnerem se musíte těšit.

 A co tělesné proporce? Někdo je řeší až moc, někdo je neřeší vůbec. 

 

Velká báze vs malý letec

Zní jako asi nejlepší model.  Malého a lehkého letce zvednete výš a rychleji se učíme. Pokud se podíváte na nějaké profi vystoupení párové akrobacie nebo akrobatický tanec, je letec skoro neustále ve vzduchu. Salta, popy, hand to hand, výhozy – to vše půjde samozřejmě lépe s malým partnerem.

Acrojoga je v tomhle trochu jiná. Není to tolik o dechberoucím  vystoupení, ale je to hlavně o radosti z pohybu, o skupině přátel se kterou sdílíte nadšení pro stejnou věc. Pojďme ale zpět k výběru partnera. Jasně, s malým parťákem se budete učit rychleji a řada věcí vám půjde lépe.

 Stejně velcí partneři.

To mají jiné. Ze začátku to půjde asi pomaleji, ale na druhou stranu se oba partneři mohou střídavě bázovat i létat a to prospěje oběma. Pokud se naučíte prvky či přechody s někým kdo je na tom proporčně stejně, tak vás později nic nerozhodí Vaše základy jsou silnější a naopak vaše technika lepší. Čím většího partnera zvedáte, tím víc vás to nutí pracovat na správné technice jako jsou linie a správné přenášení váhy. Práce s proporčně podobným partnerem také více buduje vaši sílu. Takové dvojice také lépe zvládají vyvažovací balanční prvky /counterbalance/, kdy se oba vzájemně vyvažují.

V úplných začátcích a při zkoušení nových věcí ovšem platí, že byste měl zkoušet s někým kdo je menší a lehčí. To platí hlavně pro holky, které mívají méně síly.

Základní prvky a terapeutické létání by měly zvládat oba partneři. Ale na druhou stranu pokud máte duši letce a na zem se vám nechce, nenuťte se do toho.

 Kluci a holky, holky s holkama, kluci s klukama.

Základní model vypadá asi tak, že bázují v převaze muži a partnerem je žena. Ale i klučičí a holčičí dua jsou super. Na první pohled zaujmou už jen tím, že se vymykají z průměru. Holčičí spojení přináší více elegancce, klučičí zase přeje silovým prvkům.

 Partner na akro i v životě.

Stává se to celkem často, oba partneři zkusí workshop acroyogy nebo zajdou na hodinu, no a najednou mají o večerní zábavu postaráno. Partneři, kteří spolu zároveň bydlí, mají výhodu v tom, že mohou trénovat častěji, jejich progres může být rychlejší. Pozor ale, abyste svou vášeň sdíleli rovným dílem. Přemlouvání a nucení partnera do tréninku není  dobrá cesta.

 A co říci na závěr?

Acrojoga je opravdu pro každého není to jen sport pro bývalé gymnasty, mladé lidi, velké kluky a lehoučké dívenky. Pokud jí budeš dělat srdcem, přinese spoustu radosti nejen tobě ale díky ní dáš radost i ostatním. Vždyť kdo by si nechtěl alespoň jednou zalétat.