V Akrojóze existuje celá řada daných držení/gripů, která mají svoje pravidla. Většinou se s nimi setkáte i v párové akrobacii a jejich osvojení vám hodně pomůže provádět prvky a sekvence technicky dobře. Správná technika gripu je důležitá i pro vaši bezpečnost. Pokud se držíte dobře, postupujete daleko bezpečněji. Správný grip neklouže, umožňuje pevné spojení, šetří vaše zápěstí, případně kotníky. Představíme si ty nejběžnější akrojógové gripy a jejich využití.

 

Hand to hand grip

Používáte například ve star. Palce jsou z vnitřní strany, ukazováček a prostředníček ve tvaru písmene V jdou přes zápěstí. Malíček a prsteníček je vedle sebe z vnější strany.

 

Reverse hand to hand grip

Je grip, který znáte například z ptáka. Prsty letce směřují dopředu, prsty báze ze stran. Palce jsou jsou samostatně.

 

Foot to hand

Nejlepší je nácvik na tzv. „low foot to hand“, kdy letec používá oporu nohou partnera a ulehčuje váhu, kterou  báze nese. Rozhodně je lepší podniknout první pokusy s někým, kdo je lehčí než vy. Při foot to hand drží báze chodidlo cca uprostřed, palec je z vnitřní strany, ukazovák a prostředníček jistí a podepírají patu. Malíček a prsteníček drží chodidlo z vnější strany. Při nácviku je důležité aby bázující držel paže co nejvíce přitisknuté k tělu včetně loktů, předloktí drží kolmo, zápěstí je pevné.

Letec nikdy nešlape do paty. Stojí pevně, rovně, pohled dopředu. Kolena jsou propnutá, vnitřní strana stehen aktivní, stejně jako zadek a celé tělo. Letec stojí lehce ve špičkách. Představte si, že máte 2 cm vysoké podpatky, pomáhá to:)

Letec může držet ruce několika způsoby, každý preferuje něco jiného. Někdo lépe drží tvar těla s rukama podél těla, někdo má raději upažené ruce nebo ruce nad hlavou.

 

Reverse foot to hand

Nejlépe se nacvičuje z trůnu. Je to pohodlné a báze má dost času na správné nastavení rukou. Při tomto držení je dlaň pod klenbou chodidla, trochu blíže k patě. Pata by však měla zůstat z větší části volná. Palce jsou z vnitřní strany, ostatní prsty z vnější strany. Držení je pevné. Pro bázi i pro letce platí to samé co pro foot to hand. Ruce báze jsou pevné, držené kolmo. Určitě nacvičujte nejprve nízkou variantu s pokrčenými lokty na zemi. Letec je maximálně zpevněný, rozdíl je v tom, kam přenáší váhu. Není to nikdy do špiček. Chodidla jsou rovná, stoj/váha spíš v patě.

 

Držení zvedačky/ptáka na rukou

Nejlepší a nejbezpečnější vypadá tak, že palce jsou uvnitř, ukazováček a prostředníček směřují dopředu – zajišťuji lepší balanc s tělem letce. Zbylé dva prsty směřují ven. Optimální místo je potřeba vyzkoušet, záleží na velikosti letce a jeho proporcích. Správné těžiště máte zpravidla tehdy, kdy výběžky pánevních kostí přijdou do dlaně.

 

Nácvik stoje na rukou /hand to hand/

tato figura si přeje každý dosáhnout. Pro mnohé je to cíl akrojógové praxe. Důležité je stálé zkoušení. Nejlépe ze star, které je zároveň i nejbezpečnější. O samotné technice někdy příště. Teď se zaměříme na dvě kvality které se týkají držení. To může být bud ploché flat/ nebo kolmé /steep/. Pro výdrž v Hand to hand by naše dlaně měly být někde mezi, ani ne příliš kolmo, ani horizontálně.